fbpx
Dlaczego możesz trenować tylko raz w tygodniu

Dlaczego możesz trenować tylko raz w tygodniu?

Trening EMS jest treningiem personalnym i zawsze wiąże się z obecnością osoby wykwalifikowanej na treningu, co zapewnia wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa. 

Jednakże, jak każdy rodzaj aktywności niezależnie od intensywności, rodzaju i specyfiki może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Prawdopodobieństwo kontuzjowania przez osoby trenujące jest znikome, ponieważ elektrostymulacja mięśniowa, a dokładniej jej intensywność jest dobierana do indywidualnych możliwości fizycznych klientów, prezentowanej techniki i kondycji. Co więcej, techniczne aspekty są kontrolowane i korygowane przez trenerów. Jeżeli nigdy wcześniej nie uprawialiśmy żadnej aktywności fizycznej, to nie jesteśmy zdyskwalifikowani. Większość osób >18 roku życia może wziąć udział w treningu, oczywiście bez współtowarzyszących chorób zwłaszcza kardiologicznych i neurologicznych, które również wykluczają z konwencjonalnych aktywności. Dotychczas przeprowadzone badania naukowe wskazują na niewielkie ryzyka, w przeciwieństwie do pozytywnych efektów, które wiążą się z regularnym treningiem EMS.

Elektrostymulacja efekty uboczne

Trening EMS jest jednostką, która wiąże się z wystąpieniem efektów ubocznych w przestrzeni metabolicznej i fizjologicznej. Głównym markerem, który wskazuje na zmiany w obrębie aparatu mięśniowego jest enzym kinaza kreatynowa (CK), a dokładniej kinaza fosfokreatynowa (CPK), która:

  • jest enzymem -> białkiem,
  • występuje w komórkach mięśni prążkowanych -> serce, mięśnie szkieletowe i mózg,
  • jest wzrost następuje zwykle po intensywnej jednostce treningowej typu EMS - wskazując na poziom uszkodzeń włókien mięśniowych, ale i na dystrofię mięśniową - > zanik mięśni,
  • może również wskazywać na zapalenie mięśnia sercowego, zawał, zatrucie tlenkiem węgla,
  • wykorzystywana jest  do kontroli hipercholesterolemii statynami.

Bezpieczny poziom kinazy kreatynowej dla kobiet mieści się w przedziale 50-285 U/l, natomiast u mężczyzn 55-370 U/l.

W związku z aktywacją większości aparatu mięśniowego podczas jednej 20-minowej jednostki treningowej EMS Kraków, wzrost poziomu CK i jej utrzymanie na wysokim poziomie przez kilka dni, jest uzależnione od intensywności i ekscentrycznego charakteru aktywności. W związku z tym uwaga trenerów skupia się również na procesie regeneracji. Regeneracja jest wieloetapowa i niezmiernie ważna w odbudowie uszkodzonych włókien mięśniowych. Na jej całokształt składa się rodzaj i jakość wybieranego pokarmu, sen, suplementacja i aktywności relaksacyjne ciało i umysł.

Kolejnym efektem ubocznym elektrostymulacji wynikającym z gwałtownego obciążenia masy mięśniowej jest stymulacja układu odpornościowego. Cytokiny pro- i przeciwzapalne są odpowiedzią ze strony układu fizjologicznego na procesy naprawcze, w związku z powstałymi uszkodzeniami. Grupa białek i ich kumulacja  - cytokin prozapalnych w jednym miejscu to generacja procesu zapalnego, natomiast antagoniści działają przeciwzapalnie, a więc hamują ich rozwój.

Podsumowując - aby cieszyć się z efektów, jakie możemy uzyskać trenując intensywnie i przy tym oszczędzając czas, musimy również zadbać o budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, które pozwolą na bycie aktywnym w każdym wieku, przez całe swoje życie. Wybierając EMS, musimy być świadomi występujących skutków ubocznych, o ile możemy je tak nazwać, ponieważ wymienione wyżej czynniki dotyczą każdej aktywności, natomiast w treningu EMS są one nasilone ze względu na jednorazową, wielopłaszczyznową stymulację masy mięśniowej. Rzutuje to na regenerację, o którą warto i należy szczególnie zadbać, aby proces resyntezy włókien mięśniowych był prawidłowy.

20 minutowy trening EMS
zastąpi wiele godzin spędzonych na siłowni

Umów się na trening

Wybierz dogodną dla siebie lokalizację i zacznij już dziś!

Kraków

Warszawa

Wrocław

Tarnów

Bolechowice

Wieliczka

Skawina