Aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Jest ona niezbędna dla zachowania sprawności i utrzymania dobrej jakości życia. Jednym z czynników łagodzących procesy starzenia się, oraz podtrzymania naszej sprawności, jest właśnie aktywność fizyczna.
Niestety większość osób w wieku starszym, prowadzi siedzący tryb życia, co wpływa negatywnie na organizm. Brak aktywności fizycznej lub jej niedobór, nazywany jest hipokinezją. Światowa organizacja Zdrowia WHO, uznaje ją za zagrożenie cywilizacji. Całkowite zahamowanie aktywności fizycznej, prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, między innymi do:
Co daje aktywność fizyczna u seniora?
Dzięki aktywności fizycznej, senior może być bardziej aktywny w swoim życiu. Codzienne obowiązki domowe nie będą mu sprawiały trudności. Będzie mniej podatny na wypadki i urazy, oraz dolegliwości bólowe.
Aktywny senior będzie cechował się lepszym samopoczuciem, a także większą odpornością na stres. Procesy starzenia się organizmu będą postępowały wolniej, niż u osoby nieaktywnej fizycznie. Przemieszczanie się również nie będzie dla niego wyzwaniem.
Aktywny senior ćwiczenia
Według WHOsenior, aby zachować zdrowie, powinien mieć 150 minut aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Przykładowo, 30 minut ćwiczeń dziennie w ciągu 5 dni. Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do możliwości osoby ćwiczącej. Niezbędny będzie wysiłek tlenowy, taki jak jazda na rowerze, nordic walking, szybki marsz lub taniec. Wysiłek oporowy jest również bardzo ważny dla osoby starszej, ponieważ zapewnia odpowiednią siłę mięśniową. Może to być trening na siłowni lub trening EMS. Trening EMS we Wrocławiu jest najbezpieczniejszą formą treningową dla seniora, ponieważ nie obciąża stawów i wzmacnia kręgosłup. To z kolei pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała. Ważne są również ćwiczenia rozciągające, które zapewniają odpowiednią mobilność w stawach. Aktywność fizyczna nie tylko wspomoże funkcjonowanie i sprawność seniora, lecz także wpłynie na jego umysł, oraz samopoczucie. Regularny wysiłek fizyczny zwiększa stężenie dopaminy, noradrenaliny oraz serotoniny. Dopomina w mózgu działa jako neuroprzekaźnik i neuromodulator. Odpowiada za pobudzenie, motywację oraz kontrolę motoryczną. Rolą noradrenaliny jest szybkość przetwarzania informacji, jest neuroprzekaźnikiem. Serotonina nazywana jest inaczej hormonem szczęścia. Ma wpływ na nasz nastrój, gęstość kości oraz na czynność naszego przewodu pokarmowego.