Trening EMS to atrakcyjny i sprawdzony sposób na zwiększenie efektywności ćwiczeń i skrócenie czasu trwania treningu. Jego przewagą jest krótki, a intensywny wysiłek fizyczny wspomagany elektrostymulacją mięśni. Te dwie zasady, stanowią znaczący kontrast dla typowych i czasochłonnych zajęć na siłowni.
Komu zalecamy trening EMS i dlaczego?
W wyniku nadmiaru codziennych obowiązków współczesnego społeczeństwa, spowodowanych wieloma zobowiązaniami zawodowymi i rodzinnymi, przez co nie mamy kiedy ćwiczyć. Aktywność fizyczna, która stanowi ważny aspekt naszego życia i zdrowia, zostaje odkładana na dalszy plan. Biorąc pod uwagę, że trening ems trwa ok. 20 minut, a w tym czasie pozwala spalić od 500 do1200 kcal (w zależności od intensywności wysiłku), jest on najlepszą alternatywą dla osób mocno zapracowanych i cierpiących na małą ilość wolnego czasu.
Elektrostymulacja mięśni wykorzystywana podczas ćwiczeń wpływa na znacząco szybsze osiąganie efektów treningowych. Dzieje się to za sprawą dodatkowego bodźcowania mięśni za pomocą impulsów prądu o różnej częstotliwości, które wpływają na poprawę funkcji mięśni i całego układu ruchu. Trening jest bezpieczny i przy optymalnej częstotliwości sesji treningowych 1- 2 razy w tygodniu, daje maksymalne efekty i stanowi świetny spalacz tłuszczu u osób z nadwagą.
Głównymi zaleceniami do treningu EMS są:
- poprawa masy mięśniowej,
- poprawa wydolności fizycznej,
- wzmocnienie osłabionych mięśni,
- wymodelowanie sylwetki,
- redukcja tkanki tłuszczowej,
- ujędrnienie skóry,
- redukcja cellulitu,
- zmniejszenie bólu mięśni pleców.
Wskazań i zaleceń może być jeszcze więcej…
Elektrostymulacja mięśni za pomocą treningu EMS, może przynosić również efekty typowo terapeutyczne. Wykorzystuje się ją do pracy u osób ze zmniejszoną siłą mięśniową, zanikami i ubytkami masy mięśniowej wynikającymi z długiego unieruchomienia czy kontuzji. Trening EMS jest najbezpieczniejszą formą treningu na świecie, dlatego dedykowany jest dla osób z problemami kręgosłupa czy stawów. Podczas sesji treningowych nie są wykorzystywane żadne obciążenia, co sprawia, że poszczególne stawy i kręgosłup są bezpieczne.
Ponadto elektrostymulacja mięśniowa EMS może wpływać korzystnie na redukcję negatywnych objawów chorób o pochodzeniu nerwowo-mięśniowym i sprawdza się zarówno wśród pacjentów ortopedycznych, jak i neurologicznych.
Ważnym aspektem wykorzystywania treningu EMS jest również redukcja masy ciała i modelowanie sylwetki. Metoda ta cieszy się dużą skutecznością w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej i stanowi swoisty spalacz tłuszczu. Konsekwencją tych działań jest zmniejszenie ryzyka zaburzeń metabolicznych i chorób układu sercowo-naczyniowego u osób trenujących.
Sport wyczynowy to również aktywność fizyczna odbywająca się na mistrzowskim poziomie, w której nie może zabraknąć treningu EMS. Wykorzystując elektrostymulację mięśni wśród sportowców, możliwe jest wzmacnianie nie tylko mięśni powierzchownych, ale przede wszystkim aktywne wzmacnianie mięśni głębokich. Właściwe napięcie
i zaangażowanie tych mięśni, pozwoli na osiągnięcie właściwej dynamiki ruchu, co w dalszej konsekwencji przełoży się na wynik sportowy. Takie działanie treningu EMS daje nowe możliwości zarówno trenerom, jak i sportowcom w doskonaleniu umiejętności ruchowych w każdej dyscyplinie sportowej.
Trening EMS dedykowany jest dla szerokiego grona zwolenników aktywności fizycznej i sportu. Pozwala osiągać różne cele treningowe, terapeutyczne i kosmetyczne. Wśród zaleceń do elektrostymulacji mięśniowej podczas ćwiczeń wyróżnia się te, które będą wpływać na poprawę kondycji, sylwetki i redukować masę ciała, jak również na te mające charakter terapeutyczny i wpływające na poziom zdrowia. Dzięki tym aspektom trening EMS może być stosowany wielokierunkowo i w sposób zindywidualizowany dla każdego ćwiczącego.