Trening EMS oprócz klasycznego systemu ćwiczeń przeprowadzanych w czasie 20 minut, może również odbywać się na zasadach treningu siłowo-interwałowego. Proponowana forma sesji treningowych to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie spalić tkankę tłuszczową i wyrzeźbić ciało. Efektywność i skuteczność takiego treningu jest 3 razy większa niż standardowe ćwiczenia cardio. Ćwiczący mają alternatywę, gdzie mogą wybrać formę i intensywność konkretnego treningu, a dzięki temu w odpowiednio zbalansowanym czasie, zdobywać zamierzone cele treningowe.
Czemu trening interwałowy przynosi takie szybkie efekty?
Liczne publikacje naukowe pokazują, że trening interwałowy jest znacznie efektywniejszym narzędziem pracy z podopiecznymi niż długotrwałe treningi cardio. Trening interwałowy trwa krótko, a wkładana praca nie polega na spalaniu kalorii w trakcie treningu, lecz jego zadaniem jest pobudzenie metabolizmu nawet do 24 godzin po sesji treningowej. Systematyczne poddawanie się treningom EMS w systemie ćwiczeń interwałowych przynosi szybkie i widoczne efekty w walce ze zbędnymi kilogramami. Redukcji ulega tkanka tłuszczowa, a przy tym dochodzi do równoległego zachowania jak największej ilości masy mięśniowej. Dzięki elektrostymulacji mięśni za pomocą prądu możliwa jest bezpieczna rozbudowa tkanki mięśniowej i poprawa całej sylwetki ciała, która składa się na całościowy efekt procesu treningowego.
Czy trening siłowy można stosować w połączeniu z interwałami?
Trening siłowy to trening obarczony dosyć dużą objętością. Często składa się z kilku serii, gdzie wykonuje się po np. 20 powtórzeń. Jeśli docelowo zależy nam na zrzuceniu nadmiaru kilogramów, zbudowaniu kondycji i siły, to możliwości tego treningu mogą często być niewystarczające, ponieważ siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta i spowolniony metabolizm zaburzają proces redukcji tkanki tłuszczowej i całego procesu odchudzania.
Założenia treningu siłowego mogą nie zawierać odpowiedniej intensywności i objętości. Jeśli naprawdę chcemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, to odpowiednio dobrane ćwiczenia powinny sprawiać trudność i charakteryzować się dużym obciążeniem. Ponadto warto odnieść się do planu treningowego, gdzie wśród ćwiczeń siłowych będą miały również zastosowanie interwały. Założenia treningu EMS pozwalają, na wykorzystanie tej wiedzy i praktyczne jej wykorzystanie podczas krótkotrwałych sesji treningowych z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni. Wybierane są ćwiczenia wielostawowe, które pozwolą na maksymalny nakład pracy i zaangażowanie największej liczby mięśni. Te wszystkie mięśnie będą dodatkowo stymulowane za pomocą elektrostymulacji EMS, co spotęguje efekty treningu. Pozwoli to na intensywny wysiłek organizmu, a co za tym idzie rozkręcenie metabolizmu i utrzymanie masy mięśniowej, ponieważ organizm na zasadzie biofeedbacku dostaje informację, że mięśnie są mu potrzebne i nie będzie dążył do ich redukcji, tak jak w przypadku tkanki tłuszczowej.
Trening siłowy o bardzo wysokiej intensywności to optymalna forma interwału. Jednostka treningowa jest bardzo krótka, a nakład pracy jest bardzo duży, zaś efekty mocno zadowalające. Doskonałym przykładem mogą być zawodnicy uprawiający crossfit, którego domeną jest ogromna intensywność treningu, przekładająca się na jakościowe efekty ich pracy.