W okresie ciąży ciało każdej kobiety się zmienia. Oprócz widocznego przyrostu masy ciała, pod wpływem rosnącego brzucha zmienia się również cała statyka ciała kobiety.  Dochodzi do zmian ustawienia kręgosłupa, miednicy i stawów. Zmiany te nie są obojętne dla układu ruchu i powrotu do wcześniejszej formy sprzed ciąży.

Powrót do figury i kondycji sprzed ciąży jest dla każdej kobiety wyzwaniem. Proces regeneracji może potrwać od 6 do 12 miesięcy, choć nie w każdym przypadku może zakończyć się pełnym sukcesem. Na wygląd brzucha po porodzie ma wpływ nie tylko to, co kobieta robi w okresie połogu i później, ale również, w jakiej formie były jej mięśnie przed zajściem w ciążę.

Co się dzieje z mięśniami brzucha po porodzie?

Mięśnie brzucha są mocno rozciągnięte i osłabione.  Ich regeneracja powinna następować stopniowo, gdyż zaraz po porodzie nie są one gotowe na forsowne ćwiczenia. Podobnie jest ze skórą okolicy brzucha, której kondycja i wygląd są mocno zaburzone. Okres połogu (6 tygodni) to czas intensywnej regeneracji ciała kobiety, zastosowanie intensywnych treningów w tym czasie może negatywnie odbić się na zdrowiu młodej mamy. Ponadto pod uwagę należy wziąć powikłanie w postaci rozstępu mięśni prostych brzucha, które wymaga specjalnego traktowania, pod groźbą pogłębienia kontuzji.

Co zrobić, aby wzmocnić mięśnie i poprawić sylwetkę?

Trening EMS z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów poprawiających sylwetkę oraz jędrność skóry na brzuchu młodej mamy. Podczas treningu stosowana jest specjalna kamizelka wyposażona w elektrody stymulująca mięśnie prądem o niskiej częstotliwości. Trening EMS pozwala na spalenie tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha, stymuluje mięśnie do pracy oraz wpływa na procesy regeneracyjne skóry, pobudzając krążenie krwi i limfy. Ważnym aspektem treningu EMS jest to, że nie obciąża stawów, aktywizuje zarówno mięśnie powierzchowne, jak i głębokie oraz wpływa na stabilizację sylwetki.

Kiedy zacząć trening EMS po porodzie?

Ważnym aspektem pracy z młodymi mamami jest zgoda lekarza na przystąpienie do treningu EMS. Ze względu na rodzaj porodu czy po cesarskim cięciu, czy po porodzie siłami natury lekarz musi ocenić stan i gotować pacjentki do ćwiczeń. Uwzględnia przy tym kondycję blizny po CC i proces zrastania się tkanek, jak również ocenia mięśnie dna miednicy po porodzie SN. Z treningu EMS mogą korzystać mamy, które odbywają rehabilitację mięśnia prostego brzucha. Elektrostymulacja mięśni EMS pobudza dodatkowo mięśnie głębokie do działania, więc taki trening powinien być dobrany w oparciu o wiedzę i doświadczenie zarówno trenera, jak i rehabilitanta.

Trening EMS a karmienie piersią

Tak naprawdę nie ma oficjalnych badań, co do takiej formy aktywności ruchowej w czasie laktacji. W praktyce na trening EMS mogą przychodzić mamy karmiące piersią, gdzie podczas ćwiczeń wyłączane są elektrody na piersiach, przez co ta okolica ciała nie podlega stymulacji. Proces laktacji nie jest zaburzany, a panie nie muszą rezygnować z atrakcyjnych treningów EMS.


Jesteś zainteresowany treningiem EMS? Działamy w następujących miejscowościach: