Przetrenowanie jest całym zespołem objawów psycho-fizycznych. Zachodzi wskutek długotrwałego wysiłku fizycznego. Można je rozpoznać poprzez pogorszenie wyników sportowych, zmniejszenie wydolności oraz kondycji. Występuje zarówno u zawodowych sportowców jak i amatorów. Spowodowane jest nieodpowiednią regeneracją organizmu, oraz zachodzi przy źle dopasowanych obciążeniach treningowych. W przypadku przetrenowania, jesteśmy w szczególności narażeni na kontuzje i urazy.
Objawy przetrenowania
Fizyczne:
Psychiczne:
Przetrenowanie mięśni
Jest stanem patologicznym, który wymaga leczenia. Diagnozuje się go za pomocą badań laboratoryjnych. Badany jest poziom kortyzolu, adrenaliny, testosteronu, oraz poziom mleczanu we krwi podczas aktywności fizycznej. Skutkiem przetrenowania jest również niedobór składników odżywczych.
Wyróżniamy 3 rodzaje zmęczenia:
-występuje w mięśniach, które wykonują daną pracę
-pojawia się w całym ciele poprzez ból
-związane jest z ośrodkowym układem nerwowym
-pojawia się stopniowo
-powstaje przy nieodpowiednim czasie odpoczynku między treningami
-drobne uszkodzenia trwają kilka dni, zaś większe oraz rozległe mogą trwać tygodniami
Oczywiście aby zapobiegać przetrenowaniu, potrzebna jest profilaktyka i dbanie o siebie. Lepiej zapobiegać niż się leczyć. W przypadku stwierdzenia tego zjawiska, należy zadbać o regenerację i zmniejszyć obciążenia lub jednostki treningowe. Gdy poziom przetrenowania jest bardzo wysoki, konieczne nawet może być zaprzestanie treningów, na czas zregenerowania się zarówno naszego ciała, jak i psychiki.
Jak wyjść z przetrenowania?
Przede wszystkim należy być pod okiem specjalisty, który dopasuje obciążenia treningowe do naszych potrzeb i możliwości. Sami możemy bezustannie podwyższać sobie poprzeczkę, nieproporcjonalnie do naszych możliwości. Skutkiem tego mogą być negatywne objawy psychiczne i fizyczne w organizmie. Kolejnym krokiem będzie odpowiednia regeneracja. Ilość snu, oraz czas odpoczynku między treningami. Kluczowe, również będzie nasze nawodnienie oraz dieta, aby zapewnić organizmowi niezbędnych składników odżywczych do odpowiedniej pracy, oraz regeneracji organizmu. Pamiętajmy, że gdy zaczniemy swoją przygodę ze sportem, powinniśmy to robić stopniowo. Na przykład zaczynając od treningów EMS. Pod okiem doświadczonego trenera personalnego, trening będzie dostosowany do indywidualnych możliwości każdego ćwiczącego. Dlatego warto wybrać się do studia treningowego EMS w Krakowie, aby rozpocząć swoją aktywność fizyczną lub urozmaicić swój plan treningowy.