fbpx
Rozgrzewka w aktywności fizycznej

Rozgrzewka w aktywności fizycznej

Rozgrzewka jest nieodzownym elementem każdej aktywności fizycznej. Jest to seria ćwiczeń wykonywana przed rozpoczęciem treningu właściwego. Zazwyczaj przybiera formę o wzrastającej intensywności, dzieląc się na ogólną i specjalistyczną. Celem rozgrzewki jest przede wszystkim przygotowanie organizmu do wykonywanego treningu oraz zminimalizowanie ryzyka powstania kontuzji i urazów. Systematyczne jej wykonywanie jest zalecane wszystkim osobom, trenującym zawodowo i amatorsko, bez względu na stopień wytrenowania i zaawansowania.

Charakterystyka rozgrzewki

 1. Rozgrzewka ogólna - jest to wysiłek służący podniesieniu temperatury ciała. Głównym celem owej rozgrzewki jest przygotowanie organizmu do wykonywanego ruchu, podczas zaplanowanej właściwej jednostki treningowej. Zazwyczaj jest to jazda na rowerku, trucht na bieżni, orbitreku. Może przybierać formę ogólnego zestawu ćwiczeń o niskiej intensywności angażując do pracy całe ciało np:
 2. Krążenia ramion w przód, tył
 3. Krążenia głową w każdym kierunku
 4. Skręty tułowia
 5. Skłony
 6. Wykroki w miejscu
 7. Burpeesy
 8. Półprzysiady
 9. Krążenia kolan, nadgarstków w celu rozgrzania stawów
 10. Rozgrzewka specjalistyczna - zakłada wykonywanie konkretnych zestawów ćwiczeń o niskiej intensywności, poprzedzając trening główny. Są to indywidualnie zaplanowane ruchy, które są dobierane analogicznie do tych w treningu właściwym. Ich zadaniem jest skorygowanie błędów w aparacie ruchu, zwiększenie mobilność i przystosowanie danej partii mięśniowej do treningu głównego.

Zalety stosowania rozgrzewki

Wykonywanie rozgrzewki przed treningiem głównym niesie ze sobą szereg korzyści do których należy:

 • podniesienie temperatury ciała, która przyczynia się do zwiększenia jednostek motorycznych zaangażowanych podczas treningu
 • zwiększenie efektywności podczas treningu np. EMS
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji
 • aktywacja przewodnictwa nerwowego
 • poprawa dotlenienia komórek i krążenia krwi
 • pobudzenie układu hormonalnego
 • zwiększenie mobilności i zakresu ruchu
 • zwiększenie elastyczności stawów
 • zwiększenie wydolności

Podsumowanie

Regularne trenowanie, zawodowe czy amatorskie może wiązać się z wystąpieniem kontuzji. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia warto poświęcić od 10-30 min przed treningiem głównym na wykonanie ruchów, które przygotują organizm do wzmożonej aktywności. Specyfika rozgrzewki powinna zostać dobrana do indywidualnego celu i preferowanej aktywności. Każdy trening, w tym również trening EMS Kraków jest odmienny, dlatego należy w odpowiedni sposób przygotować organizm do jego wykonania. 

20 minutowy trening EMS
zastąpi wiele godzin spędzonych na siłowni

Umów się na trening

Wybierz dogodną dla siebie lokalizację i zacznij już dziś!

Kraków

Warszawa

Wrocław

Tarnów

Bolechowice

Wieliczka

Skawina