1. Morsowanie
Morsowanie polega na pływaniu na świeżym powietrzu w niskich temperaturach zwykle w temperaturze wody 12-8 stopni bądź zanurzaniu się krótkotrwałym w wodzie poniżej 5 stopni Celsjusza. Odbywa się najczęściej w jeziorach,morzach, rzekach bądź basenach.
Najczęściej morsowanie praktykuje się grupowo w porze od jesieni do wiosny . Płynie wiele korzyści ze stosowania morsowania szczególnie przy intensywnych treningach takich jak trening ems w Warszawie.
Zimne kąpiele wspomagają odnowę powysiłkową. Zmniejszają zmęczenie oraz bolesność mięśni. Morsowanie wpływa pozytywnie na wiele płaszczyzn naszego organizmu.
2. Co daje morsowanie?
Zalety:
- poprawa samopoczucie
- hartowanie organizmu
- poprawa wydolności fizycznej np. przy intensywnym treningu ems
- poprawa odporności
- przyspieszenie regeneracji np. po intensywnym treningu ems
- poprawa krążenia krwi
- obniża poziom stresu
- wpływa na spalanie kalorii
- poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i serca
- redukcja stanów zapalnych
- poprawa kondycji skóry
- poprawa jakości snu
3. Jak zacząć morsowanie?
Aby rozpocząć morsowanie należy wyposażyć się w :
- strój kąpielowy
- specjalne buty do kąpieli
- czepek
- czapkę
- rękawiczki
- ręcznik
- strój sportowy
- ubranie na zmianę
- termos z ciepłym napojem
- koc
Przed wejściem do wody należy wykonać rozgrzewkę, następnie należy ubrać się w przygotowaną wcześniej odzież. Wejście do wody w stroju kąpielowym,specjalnych butach do kąpieli ‚czepku ‚czapce oraz w rękawiczkach.
Gdy zaczynamy przygodę z morsowaniem warto wcześniej przygotować swoje ciało np. wykonując kąpiele w domu w zimnej wodzie pod prysznicem lub w wannie. Przed pierwszym morsowaniem zalecane jest pójście w grupie, udanie się do klubu morsów lub zabranie ze sobą osoby towarzyszącej, która zostanie na lądzie (warto ją poinformować ile czasu zamierzamy pozostać w wodzie ze względu na bezpieczeństwo). Pierwsze wejście do wody wykonujemy płynnie bez zatrzymywania się przed zanurzeniem należy jednocześnie napiąć mięśnie oraz nabrać powietrze w płuca. W wodzie zejście zanurzenia jest zależne od naszego przygotowania może być to zejście do szyi, siedzenie lub pływanie. Następnie po wyjściu z wody należy pobudzić serce wykonując aktywność fizyczną np.wykonanie stepu w miejscu lub pajacyki. Po aktywności wykonujemy kolejne wejście z zanurzeniem jeśli to było nasze ostatnie wejście należy osuszyć ciało ręcznikiem, przebrać się w przygotowany wcześniej strój oraz rozgrzać się ciepłym napojem z termosu. Ostatnim krokiem po rozgrzaniu jest intensywny wysiłek fizyczny.
Czas spędzony w wodzie to kwestia indywidualna zależna od naszego przygotowania.
Przeciwwskazania:
- problemy kardiologiczne
- problemy z układem krążenia
- problemy z nadciśnieniem
- padaczka
- problemy psychiczne
- problemy neurologiczne
- borelioza
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące naszego zdrowia należy udać się do lekarza w celu konsultacji czy nasze dolegliwości nie są przeciwwskazaniem do morsowania.