Elektrostymulacja mięśniowa - szybki i efektywny trening dla każdego

Ćwiczenia elektrostymulacja mięśniowa swoje początki miały w XVIII wieku. Pierwotnie prąd znalazł swoje zastosowanie w leczeniu pacjentów w Londyńskim szpitalu. Jednakże prekursorem rozwoju był rosyjski uczony, który wykorzystał tę metodę w 1970 roku wśród sportowców. Korzyści płynące z jej zastosowania, spowodowały duże zainteresowanie i wzmożone badania naukowe, skupiające się przede wszystkim, na wpływie EMS na układ mięśniowo-szkieletowy u osób zdrowych, a także w populacjach klinicznych.

Ćwiczenia elektrostymulacja mięśniowa - ogólna charakterystyka

Electric Stimulation Muscles - jest to technologia, której zastosowanie jest powszechne w wielu dziedzinach. Placówkami, które chętnie wykorzystują elektrostymulację mięśniową, są usługi rehabilitacyjne. Główne czynności są związane z prewencją urazów mięśni. Pozwala to osobom, po ciężkich kontuzjach wrócić do sprawności i aktywności fizycznej. Zastosowanie technologii dotarło również do kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Jednakże w przeciągu ostatnich lat największą uwagę naukowców i trenerów personalnych przykuł trening EMS (czyli ćwiczenia elektrostymulacja).


Trening EMS jest treningiem wykorzystującym technologię elektrostymulacji mięśniowej. Podczas krótkiej, ponieważ trwającej tylko 20 min interwałowej jednostki wykonuje się ćwiczenia wielostawowe, angażujące do pracy znaczną część aparatu mięśniowego, bez obciążania stawów ani kręgosłupa. Podstawą treningu EMS jest świadome napięcie mięśniowe w połączeniu z zewnętrznym bodźcem w postaci impulsu, o niskiej częstotliwości. Rozmieszczenie elektrod na głównych partiach mięśniowych, sprawia, że do pracy zostają zaangażowane mięśnie głębokie, które bardzo ciężko wzmocnić w konwencjonalny sposób, nazywane mięśniami posturalnymi oraz tonicznymi. To właśnie one są fundamentem naszej prawidłowej postawy, odpowiadają za stabilizację, poprawne utrzymanie narządów wewnętrznych oraz motorykę ciała. Tworzą trzon tzw.core, zapobiegając wszelkiego rodzaju kontuzjom i dolegliwościom np. ze strony odcinka lędźwiowego, który niestety jest dość powszechny wśród osób wykonujących pracę zdalną.

Efektywny trening dla każdego!

Światowa Organizacja Zdrowia wydała najnowsze wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, które kierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych. Wskazują na fakt, że to właśnie regularne ćwiczenia, bez precyzyjnego określenia ich charakteru są niezbędne do uzyskania optymalnych wyników zdrowotnych. Podkreśla się wysiłek aerobowy oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak trening EMS Kraków. Obserwując styl życia ludzi w dzisiejszych czasach nie ulega wątpliwości, że kwestie sprawności dla wielu nie są priorytetem, co w późniejszych, bardzo często odległych czasach dają swoje rezultaty. Jednakże to nie oznacza, że nie możemy temu zapobiec. Idealnym rozwiązaniem wydają się być ćwiczenia elektrostymulacja, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród sportowców. Bardzo często wykorzystują ten system jako jednostkę uzupełniającą, aby zwiększyć objętość swoich włókien mięśniowych. Dzięki temu, poprawie ulega siła, moc, wytrzymałość oraz sprawność co uwidacznia się w treningach z różnych dziedzin sportowych, czego dowodem są badania naukowe.


Ćwiczenia elektrostymulacja, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z ograniczonym czasem i obowiązkami, uniemożliwiającymi regularne wizyty na siłowni lub inne formy aktywności fizycznej. Dzięki tej innowacyjnej metodzie można zaoszczędzić czas i pieniądze, nie rezygnując z efektywnego treningu. Przeważnie sesje trwają zaledwie 20 minut i odbywają się pod czujnym okiem wykwalifikowanego trenera personalnego, który dba o prawidłową technikę ćwiczeń. Stała kontrola ze strony profesjonalisty, krótki czas treningu oraz wysokie natężenie intensywności zapewniają skuteczne i bezpieczne treningi.


Jeśli chodzi o bezpieczeństwo - jest ono jednym z kluczowych atutów treningu EMS. Dzięki temu, osoby z różnymi dysfunkcjami, urazami czy problemami z otyłością oraz bólem kręgosłupa nie są wykluczone z aktywności fizycznej. Wszystko dlatego, że ćwiczenia są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Badania naukowe potwierdzają, że już po 3-4 sesjach treningowych można zaobserwować widoczną poprawę.

Najważniejsze efekty dla Ciebie

Efekty, jakich możemy spodziewać się po zaangażowaniu w trening EMS są ściśle utożsamiane z wyznaczonym przez nas celem. To on determinuje nasze działania, a aktywność w tym przypadku - trening EMS Kraków przyspieszy jego osiągnięcie przy stosunkowo niskim nakładzie czasu.


Korzyści, jakich dostarczają nam ćwiczenia elektrostymulacja jest naprawdę wiele. Do najważniejszych możemy zaliczyć:


  • Wzrost siły, wytrzymałości i mocy mięśni - przeprowadzone badania pokazują, iż dochodzi do zwiększenia przekroju poprzecznego mięśnia, zwiększenia jąder komórkowych, powstania nowych miofibryli, co skutkuje hipertrofią mięśniową oraz lepszą regeneracją. Dlatego ćwiczenia tego typu są zalecane np. osobom starszym, u których poziom kolagenu z wiekiem ulega zmniejszeniu czego konsekwencją jest zmniejszenie wytrzymałości mięśniowej. To z kolei przekłada się na spadek aktywności. Ten, w połączeniu z nieprawidłowym odżywianiem, przyczynia się do rozwoju jednostek chorobowych.
  • Redukcja masy ciała - utrzymanie odpowiednio zbilansowanej diety, niskoenergetycznej przyczynia się do zmiany parametrów lipidowych. Dochodzi do spadku tłuszczu całkowitego, a także tkanki wisceralnej, której nieodpowiedni poziom prowadzi do rozwoju ryzyka zaburzeń metabolicznych oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
  • Wzrost wydolności i poprawa kondycji - 20-minutowe ćwiczenia powodują zwiększenie sprawności układu oddechowego oraz odporności organizmu na zmęczenie, dzięki czemu poprawia się nasza kondycja.
  • Wymodelowanie i zmiana kompozycji sylwetki - zmniejszenie obwodów: głównie talii oraz ud, spowodowane jest rozmieszczeniem elektrod na głównych partiach mięśniowych. Technologia sprawia, że poprawie ulega jędrność oraz elastyczność skóry.
  • Redukcja cellulitu - elektrostymulacja mięśniowa i interwałowy charakter treningu powoduje polepszenie pracy układu krwionośnego. Cellulit u kobiet wynika z budowy komórkowej, więc należy się do niego przyzwyczaić i zaakceptować, natomiast dzięki ćwiczeniom możemy zredukować go praktycznie do minimum.
  • Redukcja bólu kręgosłupa - wzmocnienie mięśni głębokich, powoduje przywrócenie im pierwotnej stabilizacyjnej funkcji. Odciążenie mięśni powierzchownych skutkuje złagodzeniem bólu, a w konsekwencji długotrwałych, regularnych treningów, całkowitego pozbycia się dyskomfortu.
  • Poprawa samopoczucia i redukcja stresu - trening EMS powoduje wydzielanie hormonu szczęścia - endorfin odpowiadających za nasze dobre samopoczucie oraz relaksację.

Błyskawiczne rezultaty w krótkim czasie

Niezależnie od tego czy jesteś sportowcem, osobą która dopiero chce zacząć trenować, czy może zmagasz się z kontuzją, która wyklucza Cię z innych aktywności - ćwiczenia elektrostymulacja będą dla Ciebie odpowiednie. Badania naukowe potwierdzają, że 20-minutowy trening EMS - przynosi 3-krotnie lepsze rezultaty w porównaniu do innych aktywności fizycznych.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), należy zadbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej w ciągu tygodnia, aby zapewnić sobie dobre zdrowie i energię potrzebną do wykonywania codziennych obowiązków.

Dbajmy o nasze zdrowie, które stanowi priorytet, umożliwiając nam osiągnięcie optymalnej siły i energii. Jednakże, jeśli chcemy osiągnąć piękną sylwetkę, powinniśmy również zadbać o odpowiednie "paliwo" dla naszego organizmu. Racjonalne żywienie oraz ćwiczenia przyspieszą efekty i pozwolą nam cieszyć się nimi przez długi czas.

Jeśli nadal zastanawiasz się: "EMS co to jest tak w ogóle?" Zapisz się na wprowadzającą sesję treningową - dowiesz się wszystkiego. Nasza elektrostymulacja mięśni brzucha poprawi wygląd Twojego ciała.

Postaw na trening EMS z in.Time! Zapraszamy do zapisów!

Jesteś zainteresowany treningiem EMS? Działamy w następujących miejscowościach: