Łokieć tenisisty nazywany jest entezopatią mięśni prostowników nadgarstka. Dochodzi do niego, wskutek przeciążenia przyczepów do kości. Jest zespołem, który prowadzi do bólu tkanek miękkich, znajdujących się z boku stawu łokciowego. Najczęściej spowodowane jest to uszkodzeniem przyczepu mięśnia prostownika wspólnego palców. Ból ten może promieniować zgodnie z budową tego mięśnia, czyli w kierunku nadgarstka i przedramienia. Do jego uszkodzenia, najczęściej dochodzi podczas wykonywania ruchów naprzemiennie, takich jak prostowanie i odwracanie nadgarstka.  Pamiętajmy, że na ten dyskomfort jesteśmy szczególnie narażeni, gdy mięsień jest w ciągłym napięciu. Do takiej sytuacji może dojść, gdy na przykład długo skręcamy meble lub gdy długo pracujemy przy komputerze.

Zawody narażone na łokieć tenisisty:

 • fryzjerzy
 • mechanicy
 • dentyści
 • muzycy
 • stolarze
 • masażyści

Łokieć tenisisty objawy

Głównym objawem jest dyskomfort, pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Nasilenie bólu, może występować podczas zaciskania, prostowania, chwytania, nawracania, a także odwracania przedramienia. Niestety, jeśli zespół łokcia tenisisty nie jest leczony, będziemy odczuwać ból zarówno w trakcie pracy, życia codziennego jak i w spoczynku. Będzie to świadczyło, o zaawansowaniu naszych dolegliwości. Oprócz dyskomfortu, będziemy mogli zauważyć sztywność stawu, ograniczoną ruchomość, tkliwość i obrzęk blisko łokcia. 

Łokieć tenisisty leczenie

Rozpoczęcie leczenia będzie zaczynało się od ustalenia diagnozy. Należy wybrać się do ortopedy bądź fizjoterapuety, w celu potwierdzenia naszych przypuszczeń. W celu potwierdzenia objawów, lekarz może nas skierować na USG lub rezonans magnetyczny. Wykonywane są również testy diagnostyczne, takie jak Test Thomsona oraz Test Milla. Najlepszym sposobem diagnozy jest jednak USG i rezonans, ponieważ lekarz dokładnie widzi co dzieje się w naszym stawie łokciowym. Zwykle leczenie trwa długo, głównie z powodu bagatelizowania wstępnych objawów. Leczenie może polegać na:

 • fizykoterapii
 • masażu
 • fali uderzeniowej
 • osoczu bogatopłytkowym
 • sterydach
 • operacji

Najważniejszy jest przede wszystkim na odpoczynek i odciążenie stawu. Lekarz prowadzący dostosowuje do nas przebieg leczenia.

Łokieć tenisisty ćwiczenia

Ćwiczenia dostosuje do nas fizjoteraputa. Początkowo wykona szczegółowy opis, na czym powinniśmy się skupiać. Następnie przekaże nam pulę ćwiczeń, do wykonania samodzielnie w domu. Ćwiczenia głównie będą się opierały na rozciąganiu mięśni zginaczy nadgarstka oraz prostowników nadgarstka. Nieoperacyjne leczenie w przeważającej części daje satysfakcjonujące skutki. Najważniejsze jest aby wracać do naszej aktywności powoli i stopniowo, aby nie przywrócić objawów. Warto wybrać taką aktywność, która nie obciąża stawów. Świetnym przykładem jest trening EMS. Trener będzie stopniowo zwiększał nasze obciążenia treningowe, indywidualnie do naszych możliwości. Zapraszamy na trening EMS w Wieliczce, dzięki niemu wzmocnisz mięśnie, które zostały osłabione przez kontuzję lub uraz.